State fish art winners announced

barkerFor the second year in a row, Village Mills high-schooler GiGi Barker has been selected as the 10-12 grade level winner of the Texas division of the Wildlife Forever State-Fish Art Contest.

Officials at the Freshwater Fisheries Center in Athens announced the winners today.

The annual contest is open to all Texas students in public, private and home schools and is judged in four grade-level divisions: K-3, 4-6, 7-9 and 10-12.

First-place winners in each grade-level division advance to the national competition. National winners will be announced at the Wildlife Forever State-Fish Art Contest Expo to be held in Little Rock, Arkansas, in June.

The winners receive a cash prize, along with a travel allowance for themselves and their family to attend the Texas division contest expo to be held at the Texas Freshwater Fisheries Center in Athens on June 9.

Texas winners in the K-3 grade level division are: First Place, Allister Huang, Sugar Land; Second Place, Nancy Shao, Sugar Land; Third Place, Rohun Kulshrentha, Flower Mound.

Texas winners in the 4-6 grade-level division are: First Place, Erin Werner, Santa Fe; Second Place, Jin Lee, Plano; Third Place, Candice Ma, Sugar Land.

Texas winners in the 7-9 grade-level division are: First Place, Nasa Xu, Katy; Second Place, Sebastian Beil, Houston; Third Place, Josue Montemayor, Pasadena.

Texas winners in the 10-12 grade-level division are: First Place, GiGi Barker, Village Mills; Second Place, Peyton McCown, Willow Park; Third Place, Luis Castillo, Irving.

Honorable Mentions were awarded by the Texas judges to the following students:

Grades K-3: Austin Purvis, Corsicana; Codi Dulworth, Corsicana; Branch Brooks, Corsicana; Andrew Smith, Corsicana; Austin Naylor, Corsicana; Jeddie Barker, Village Mills; and August Herbrich, La Grange.

Grades 4-6: Kaufman Riddle, Corsicana; Bryce Harrison, Corsicana; Jennifer Li, Sugar Land; Daniel Pahutan, Richmond; Kayla Treviño, Richmond; Cassie Chen, Richmond; and Tanmay Karandikar, Coppell.

Grades 7-9: Tyler Jones, Warren; Sujal Manonar, Coppell; Charlie Neuendorff, Fayetteville; Loran Lockhart, Liberty; Shellby Salt, Stephenville; Kylie Ting, Sugar Land; and Kriti Sinha, Irving.

Grades 10-12: Jessica Seagroves, Dallas; Coreena Rego, Plano; Magdalena Bohanos, Liberty; Alexis Ambriz, Houston; Aubrey Clemens, Dallas; Holli Harris, Liberty; and Bonnie Leung, Spring.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *